Savjet za mlade je međuresorno savjetodavno tijelo Vlade Republike Hrvatske sa zadaćom sudjelovanja u razvoju javnih politika za mlade. Rad savjeta za mlade uređen je Zakonom o savjetima mladih NN 41/14. Njegov cilj je sudjelovanje mladih u odlučivanju o upravljanju javnim poslovima od interesa i značaja za mlade, aktivno uključivanje mladih u javni život te informiranje i savjetovanje mladih u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Savjeti mladih osnivaju se kao savjetodavna tijela jedinica lokalne i područne samouprave koja promiču i zagovaraju prava, potrebe i interese mladih na lokalnoj i područnoj razini.

Jedinice lokalne i područne samouprave dužni su, u okviru raspoloživih sredstava, osigurati savjetima mladih:

  • Podršku u informiranju i savjetovanju jednostavnim pristupom pouzdanim informacijama o pitanjima od interesa za mlade putem tiskovina, elektroničkih medija, informatičke tehnologije ili na druge primjerene načine, bez diskriminacije, ideoloških i drugih utjecaja
  • Sudjelovanje u radu predstavničkog tijela jedinica lokalne i područne samouprave davanjem mišljenja, prijedloga i preporuka o pitanjima i temama od interesa za mlade
  • Uključivanje u aktivnosti suradnje na nacionalnoj i međunarodnoj razini, razmjenu dobrih praksi i izradu javnih politika za mlade i u vezi s mladima.

Savjeti mladih osnivaju se odlukom o osnivanju savjeta mladih. Odluku o osnivanju savjeta donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne, odnosno područne samouprave u skladu s Zakonom, kojim se uređuje sustav lokalne i područne samouprave, te statutom jedinica.

Odluka mora sadržavati odredbe o :

  • Broju članova savjeta mladih
  • Načinu izbora članova
  • Rokovima provedbe izbora za članove i zamjenike članova
  • Radnom tijelu predstavničkog tijela
  • Načinu utjecaja savjeta
  • Načinu financiranja rada i programa
  • Pravo na naknadu troškova

Kako bi saznali više o ovoj temi i temama poput informiranje mladih, značenje info centara za mlade, Eurodesk, strukturirani dijalog, medijska pismenost posjetite nas 27.04.2022 u Narodnoj knjižnici Knin ili 26.05.2022 u Srednjoj strukovnoj školi kralja Zvonimira u Kninu na aktivnosti Živa knjižnica „Informiranost – snaga novog doba“.

U sklopu projekta „Budimo aktivni“ želimo mladim osobama s područja grada Knina i okolice predstaviti važnost pravodobnog i pravovaljanog informiranja. Samo informirani i osviješteni mladi mogu biti jamstvo i generator pozitivnih promjena u društvenoj zajednici.

Projekt „Budimo aktivni“ provodi Udruga mladih „Mladi u Europskoj uniji“. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.