Pravo na obitelj, ljubav i partnerstvo
Osobe s invaliditetom, kao i sve druge osobe, imaju pravo na obitelj, ljubav i partnerstvo. Navedeno pravo priznato je međunarodnim dokumentima, kao što su Konvencija o pravima osoba s invaliditetom i Opća deklaracija o ljudskim pravima. Obiteljski zakon (NN, broj 49/23) u Republici Hrvatskoj određuje sve pravne čimbenike koji se odnose na brak i izvanbračnu zajednicu. Ovim zakonom brak je uređena životna zajednica koju čine žena i muškarac, te se sklapa zajedničkom izjavom u građanskoj ili vjerskoj formi.
Ljubav i partnerstvo su jako važni aspekti života osoba s invaliditetom. Svaka osoba s invaliditetom ima pravo na formiranje emocionalnih veza, intimnost i ostvarivanje sretnog i zdravog partnerskog odnosa. Važno je da partnerstva budu temeljena na poštovanju, razumijevanju i podršci. Komunikacija i otvorenost u vezi s potrebama, izazovima i očekivanjima su ključni za uspješan partnerski odnos. Veze i partnerstva osoba s invaliditetom često se suočavaju s dodatnim izazovima koji proizlaze iz fizičkih, emocionalnih ili socijalnih ograničenja.
Osobe s invaliditetom mogu imati posebne potrebe u pogledu pristupačnosti i podrške u svakodnevnim aktivnostima, kao i pristupa zdravstvenim i rehabilitacijskim uslugama. Stoga je važno da društvo, zajednica i pojedinci pruže odgovarajuću podršku kako bi se osigurala jednakost i pristupačnost za sve osobe, u sferi obitelji, ljubavi i partnerstva.
Jako je važno podizati svijest i smanjiti predrasude i stigmu povezanu s invaliditetom kako bi se osiguralo da osobe s invaliditetom budu prihvaćene i uključene u društvo.
Svaka osoba s invaliditetom ima jedinstvene potrebe, sposobnosti i želje. Pristup obitelji, ljubavi i partnerstvu trebao bi biti individualan i prilagođen tim potrebama. Svaki pojedinac i društvo u cjelini imaju odgovornost osigurati da se ta prava poštuju i da se stvori inkluzivno okruženje u kojem osobe s invaliditetom mogu uživati u ljubavi, podršci i zadovoljstvu koje pružaju obitelj i partnerski odnosi. Podrška, razumijevanje i inkluzija su ključni za osiguravanje sretnih i ispunjenih odnosa za osobe s invaliditetom.
Članak je objavljen u sklopu provedbe trogodišnjeg programa „Osmijeh za sve“ kojeg provodi Udruga mladih „Mladi u EU“ u partnerstvu sa jedinicom lokalne samouprave Gradom Šibenikom. Program je financiran sredstvima Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.