Novosti iz udruge

Aktivno građanstvo i mladi kroz program Erasmus+ i Europske snage solidarnosti

Programi Erasmus+ i Europske snage solidarnosti, osim što svojim korisnicima omogućuju stjecanje novih iskustava i vještina, služe i kao platforma za promicanje i prakticiranje vrijednosti koje čine srž europskog identiteta. Sudjelovanje u demokratskom životu jedan je od prioriteta ovih programa, a cilj je kroz projekte osnažiti pojedince za aktivno sudjelovanje u društvenom i političkom životu.

Ovi europski programi postavljaju temelje za aktivno građanstvo mladih diljem Europe. Njihov cilj nije samo promicanje mobilnosti i obrazovanja, već i poticanje demokratske participacije mladih i izgradnje zajedničkih europskih vrijednosti. Naglasak je na projektima koji potiču sudjelovanje mladih u demokratskom životu i građanski angažman, uz jačanje svijesti o Europskoj uniji. Aktivno građanstvo, promoviranje zajedničkih europskih vrijednosti, razvoj kritičkog mišljenja, medijske pismenosti te socijalnih i interkulturalnih kompetencija, ključne su teme koje se ističu u programima Erasmus+ i Europske snage solidarnosti.

Primjeri dobre prakse

Kako ovaj prioritet uključiti u projekte u okviru programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti? Izdvajamo četiri inspirativna projekta koji se ističu kao pozitivni primjeri.

1. Ofarbaj Karlovac / Splash Some Color on Karlovac

Organizacija: Udruga za društveni razvoj i neformalno obrazovanje DrONe

Projekt “Ofarbaj Karlovac” okupio je oko 70 mladih kako bi prebojali tri zida s natpisima govora mržnje u Karlovcu. Edukacije o rodno uvjetovanom nasilju organizirane su paralelno s participativnim istraživanjem koje je identificiralo lokacije za intervenciju. Mladi su stvorili umjetničke motive za oslikavanje zidova i predstavili preporuke Gradu Karlovcu za uklanjanje govora mržnje s javnih površina. Projekt je proveden pod okriljem programa Erasmus+.

Više o projektu saznajte ovdje.

2. Mladi za grad / Youth for City

Organizacija: PRONI Centar za socijalno podučavanje

“Mladi za grad” predstavlja strukturirani dijalog između mladih i struktura Grada u kojem je sudjelovalo 90 donositelja odluka i 881 mlada osoba. Kao plod ovog Erasmus+ projekta, stvoren je Nacrt programa za mlade Grada Osijeka 2023. – 2026. Ovaj projekt istražio je potrebe mladih u Osijeku, pri čemu su ključni izazovi identificirani kao problemi mentalnog zdravlja, nezaposlenosti te ovisnosti o drogama, alkoholu i duhanu. Nadalje, mladi su izrazili želju za većim naglaskom na teme poput zapošljavanja i poduzetništva te obrazovanja, znanosti i cjeloživotnog učenja u budućem programu.

Više o projektu saznajte ovdje.

3. Pametnom (nije) dosta / Point (not) taken

Organizacija: Hrvatsko debatno društvo

Projekt je osmišljen kao odgovor mladih na rastuću diskriminaciju manjinskih skupina potaknutu medijskim izvještavanjem. Fokusirao se na edukaciju srednjoškolaca o novinarskoj etici i kreiranju medijskih priča koje pozitivno utječu na društvo. Ovaj projekt realiziran je kroz program Europskih snaga solidarnosti.

Više o projektu saznajte ovdje.

4. Kreativni placemaking – put prema aktivnom europskom građanstvu

Organizacija: KA-MATRIX Udruga za društveni razvoj

Erasmus+ projekt, proveden u partnerstvu udruge KA-MATRIX (Hrvatska), Urban Gorillas (Cipar) i Udruge za obrazovanje o kulturnoj baštini (Finska), rezultirao je stvaranjem online alatnika Locus koji pomaže organizacijama i pojedincima raditi na transformaciji javnih prostora. S posebnim fokusom na mlade, alatnik im pomaže pri aktivnom sudjelovanju u oblikovanju zajednica i promicanju europskih vrijednosti. Kao dio aktivnosti projekta, mladi su, koristeći alatnik, izradili urbani namještaj od starih paleta, preoblikovali geodetsku kupolu u “mjesto privatnosti”, oslikali zidove koji okružuju dvorište, postavili zaštitu od sunca i rasvjetu te posadili biljke u javnom prostoru otvorenom za cijelu zajednicu.

Više o projektu saznajte ovdje.

Ovi projekti jasno pokazuju da su promjene moguće kada se mladi udruže, aktivno sudjeluju u demokratskim procesima, promoviraju europske vrijednosti i stvaraju pozitivne promjene u svojim zajednicama u skladu s vizijom bolje budućnosti.

mr. sc. Antonija Gladović RAVNATELJICA AGENCIJE ZA MOBILNOST I PROGRAME EU


Europski tjedan mladih 2024. – Poticanje aktivnog sudjelovanja mladih

Ovogodišnji Europski tjedan mladih (EYW), koji će se održati od 12. do 19. travnja, ističe upravo važnost i potrebu za aktivnim i angažiranim sudjelovanjem mladih u demokratskim procesima. EYW potiče dijaloge između mladih i donositelja odluka potičući ih da izraze svoja stajališta o ključnim pitanjima kao što su okoliš, digitalizacija, mentalno zdravlje, angažman zajednice i dezinformacije. Europska komisija snažno potiče mlade da sudjeluju u demokratskim procesima, posebno u kontekstu predstojećih europskih izbora u lipnju 2024., te da izraze svoje ideje i preuzmu aktivnu ulogu u oblikovanju budućnosti i zajednice.

Uključite se u obilježavanje Europskog tjedna mladih – neka se i vaš glas čuje!

Pročitajte više informacija o tome kako se uključiti u Europski tjedan mladih na Europskom portalu za mlade.

IZVOR: https://www.ampeu.hr/

Ovaj članak je objavljen u sklopu projekta „Centar za mlade – Šibenik“ kojeg provodi Udruga mladih „Mladi  u EU“ u partnerstvu sa jedinicama lokalne i regionalne samouprave Grad Šibenik, Grad Knin, Grad Skradin, Općina Pirovac i Šibensko-kninska županija. Projekt je financiran sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.