Novosti iz udruge

Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Ujedinjeni narodi su 1992. godine donijeli odluku kojom se 3. prosinca obilježava kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom, s ciljem jednakosti u ostvarivanju prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu.

U Republici Hrvatskoj živi 657.791 osoba s invaliditetom, od čega 369.242 muškog spola i 288.549 ženskog spola. Osobe s invaliditetom čine 17% ukupnog stanovništva RH. Razmotri li se koliki je udio osoba s invaliditetom u ukupnom stanovništvu županija, dolazimo do podatka da je najveći udio u Šibensko-kninskoj županiji.

U Šibensko-kninskoj županiji živi 21.327 osoba s invaliditetom od čega je 12.158 muškog spola (57%) i 9.169 ženskog spola (43%) te na taj način osobe s invaliditetom čine 22% ukupnog stanovništva Šibensko-kninske županije. Ako razmotrimo koliki je udio osoba s invaliditetom u ukupnom stanovništvu županije, prema dobnim skupinama, dolazimo do podatka da je Šibensko-kninska županija iznad prosjeka RH za radno-aktivnu dobnu skupinu, dobnu skupinu 65+ i za ukupnu prevalenciju, a ispod prosjeka ima prevalenciju u dječjoj dobi.

Iz Šibensko-kninske županije, u Registar osoba s invaliditetom, pristigla su rješenja o primjerenom obliku školovanja za 734 osobe s većim brojem muških osoba (63%). Oštećenja govorno-glasovne komunikacije i specifične teškoće učenja, višestruka oštećenja te intelektualna oštećenja najčešći su specificirani uzroci koji određuju potrebu primjerenog oblika školovanja. U Šibensko-kninskoj županiji živi 2.890 branitelja s invaliditetom te 170 osoba koje imaju posljedice ratnih djelovanja iz II. svjetskog rata ili su civilni invalidi rata i poraća.

Najčešće vrste oštećenja su višestruka oštećenja, oštećenja drugih organa te oštećenja lokomotornog sustava. Broj osoba sa 100% oštećenjem moguće je prikazati samo, zbog nepostojanja jedinstvenog propisa, prikazom stanja u resorima koji koriste postotke za vrednovanje opsega oštećenja. Takvim načinom prikaza dolazimo do podataka da je u Šibensko-kninskoj županiji 0,2%, od ukupnog broja osoba s invaliditetom, vještačeno kao osobe sa 100% oštećenjem od čega je 418 u bazi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, 39 branitelja Domovinskog rata, dok ih 12 ima 100% oštećenje kao posljedicu ratnih ili poratnih događanja u II svjetskom ratu. Najčešća oštećenja funkcionalnih sposobnosti kod osoba s invaliditetom s područja Šibensko-kninske županije su kronične bolesti te psihičke bolesti.

Članak je objavljen u sklopu provedbe trogodišnjeg programa „Osmijeh za sve 2“ kojeg provodi Udruga mladih „Mladi u EU“ u partnerstvu sa jedinicom lokalne samouprave Gradom Šibenikom i Gradom Skradinom. Program je financiran sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.