Novosti iz udruge

Dan borbe protiv alkoholizma

Na današnji dan obilježava se Svjetski dan borbe protiv alkoholizma koji je jedan od značajnih javnozdravstvenih problema današnjice. Godišnje se zbog zdravstvenih poteškoća uzrokovanih alkoholom liječi preko 10.000 ljudi, a 1.800 osoba zbrinjava se zbog akutne opijenosti, što dodatno opterećuje zdravstveni sustav.

Alkoholizam je najstarija i najproširenija vrsta ovisnosti na našim prostorima. On pokazuje bifazični učinak što hoće reći da je početno djelovanje stimulirajuće, anksiolitičko i blaže euforično, a poslije nastupa depresivni učinak. Rizičnim pijenjem smatra se kada muškarac popije 5 ili više pića na dan, dok kod žena ta količina iznosi 3 standardna pića na dan.  U liječenju tretmani lijekovima imaju tek pomoćnu ulogu, a grupna terapija je od iznimne važnosti. Alkoholizam nije bolest pojedinca nego bolest koja nagriza cijelu obitelj te je u rehabilitaciji alkoholičara izuzetno važno pomoć pružiti svim članovima obitelji. Na sastancima klubova alkoholičara uz stručnu pomoć, članovi obitelji uče ponovo razgovarati i komunicirati na dobar način, čime se prekida šutnja i trpljenje koje je u obitelj unio alkohol.

Prema najnovijim istraživanjima pijenje alkohola u mladosti oštećuje osjetljive dijelove mozga koji su odgovorni za osjećaje, pamćenje i učenje. Ovakve promjene su izraženije što su djeca i mladi počeli piti u ranijoj dobi i što je količina popijenog alkohola bila veća. Alkohol oštećuje živčana vlakna koja prenose poruke živčanim stanicama, širi kanale koji reguliraju protok kalcija u staničnoj strukturi, a to uzrokuje nenormalno povećanu aktivnost živčanih stanica, što rezultira gubitkom krajnjih živčanih završetaka i poremećaje funkcije mozga.

Mladi alkohol piju jer se žele osjećati odraslijima nego što jesu , a ponekad misle da će se tako lakše uklopiti u društvo vršnjaka. Ponekad misle da će pijani lakše riješiti svoje probleme ili da će smanjiti napetost i nervozu koju osjećaju te da će biti hrabriji. Upotreba alkohola ima niz neželjenih posljedica na tjelesno i mentalno zdravlje mlade osobe, a osobito je opasno sudjelovanje u prometnim nesrećama koje često dovode do preranih smrti.

Članak je objavljen u sklopu jednogodišnjeg projekta „Ovisnost – put u ropstvo“. Cilj projekta je informirati javnost o oblicima, štetnosti i prevenciji svih oblika ovisnosti. Projekt provodi Udruga mladih „Mladi u Europskoj uniji“ , u partnerstvu s Općinom Pirovac i Zavodom za javno zdravstvo Šibensko – kninske županije. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva zdravstva.