Novosti iz udruge

Svjetski dan slobode medija

Svjetski dan slobode medija obilježava se 03. svibnja od 1993. godine kad ga je proglasila Glavna skupština Ujedinjenih naroda. Kao dan obilježavanja odabrana je godišnjica usvajanja Windhoeške deklaracije o promicanju nezavisnog i pluralističkog afričkog novinarstva iz 1991. godine koju su usvojili afrički novinari u gradu Windhoeku u Namibiji. Cilj obilježavanja ovog dana je podići svijest o važnosti slobode medija te podsjetiti vlade na njihovu dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja koje je sadržano u članku 19. Opće deklaracije o ljudskim pravima iz 1948.

Otvoreni mediji pružaju platformu za različite glasove i mišljenja, potičući demokratsku raspravu i dijalog. Kroz slobodne medije, mladi imaju priliku izraziti svoje ideje i perspektive, potaknuti promjene i sudjelovati u društvenom aktivizmu.

Kako bi se ostvarila sloboda medija i izražavanja potrebno je ispuniti nekoliko kriterija poput:

  • zakonskog okruženja koje omogućuje stvaranje otvorenog i pluralističkog medijskog sektora;
  • političke volje da se podrži medijski sektor i vladavine zakona kako bi se zaštitio medijski sektor;
  • zakona koji osiguravaju pristup informacijama, posebno informacijama u javnoj domeni;
  • potrebnih vještina medijske pismenosti među korisnicima medija da kritički analiziraju i sintetiziraju informacije kojima su izloženi.

Mladi su posebno osjetljivi na promjene i izazove u našem svijetu, a mediji im pružaju važan izvor informacija koji im pomaže da bolje razumiju svijet oko sebe. Stoga, Centar za mlade Šibenik s ponosom podržava ovu važnu inicijativu i želi naglasiti koliko je sloboda medija bitna za naše društvo. Mnogi novinari suočavaju se s prijetnjama, nasiljem i cenzurom zbog svojeg rada, no njihova hrabrost i odlučnost inspiriraju nas da se borimo za slobodu medija i podržavamo njihovu važnu ulogu u društvu.